Druga część o konflikcie serologicznym u koni i moich rozmyślaniach jak sobie z nim poradzić gdy już wystąpi? Jak zaopiekować źrebię, na co zwrócić uwagę i jakie testy postaram się zrobić by sprawdzić czy mamy konflikt po porodzie. Albo czy zbankowana siara „pasuje” do źrebaka? Ile czasu i dlaczego siara od matki przy konflikcie jest „trucizną” dla jej dziecka? Przecież mamy w niej i złe i dobre przeciwciała. Chcemy by nasz źrebak otrzymał te bardzo cenne. Bez nich wróżę mu kolejne kłopoty, więc jak sprawdzić czy dostarczyliśmy ich odpowiednią ilość?
Zdecydowane należę do osób, które raz napotkaną przygodę rozbierają na najdrobniejsze czynniki i starają się stworzyć plan działania, by jak najlepiej zabezpieczyć się przed ponownym błędem. Dlatego z pomocą opracowań z internetu oraz książek (źródła poniżej) tworzę plan na szereg testów, których wynikami także się z Wami podzielę pomimo że w międzyczasie zostałam oskarżona o produkcję substancji zakazanych i musiałam kupić nietypowy da stajni sprzęt… Jednak to wszystko to tylko ułamek kwoty jaką musimy wydać chcąc ratować źrebię z konfliktem. Jaka to kwota i czemu tak dużo, dowiecie się oglądając dzisiejszy film w Kulisach Hodowli.
Źródła:
- A.G. Uner, G. Kaya, A. Oltu: „Prevention of predicted neonatal isoerythrolysis with jaudice foal aggutination test in a newborn foal” 1.01..2012
- Facebook: Crosshair Springs Equine Services 17.05.2021
- Wiszowaty K.: https://cichonstallions.pl/artykuly/czy-warto-kopac-studnie-gdy-sie-pali-warto 1.04.2022
- Siobhan B. McAuiffe, Nathan M. Slovis „Atlas chorób źrebiąt”
- Cholewiński G.: Konflikt serologiczny u koni, Zeszyty problemowe postępów nauk rolniczych 1982 z. 264
- Wadowski S.: Ronienie klaczy na tle możliwego konfliktu serologicznego, Med. wet. nr 9, 1963.
Źródła zdjęć:
- własne, choć żadne ze źrebiąt w materiale filmowym nie miało konfliktu to swoim stanem pasuje do treści.